Sluch je pro nás velmi důležitým smyslem. Jedná se o komplexně postavený orgán, který má složitou funkci. Sluch nám slouží nejen k poslouchání hudby, jakožto příjemné zábavě během volného času. Velmi důležitý je pro nás během komunikace s druhými lidmi, ale je také nezbytný pro naši bezpečnost. Je pravidlem předtím, než přejdete silnici se rozhlédnout doleva i doprava, zda se z některé strany neblíží auto, ale do tohoto procesu vstupují také naše sluchové vjemy. Pokud bychom slyšeli, že někde velmi blízko hučí motor auta, pravděpodobně se rozhlédneme pořádněji a budeme přecházet s větší opatrností.
Pro to, abychom správně pochopili, jak funguje náš sluchový systém, je potřeba vědět, že zvuk je vlnění prostředí. Tyto vlny projdou až k bubínku, tenké blance, která toto akustické vlnění mnohonásobně zvýší. Následně dojde k přenosu přes sluchové kůstky, nejmenší kůstky v našem těle. Přes další speciální membránku pak dochází k přenosu na endolymfu, která je uložena ve sluchovém hlemýždi. Na vlnění endolymfy pak odpovídají speciální buňky, které jsou již napojené na buňky nervové, směřující do sluchových center v našem mozku. Kterákoli součást může být poškozena.
To se také se vzrůstajícím věkem děje, takže je naprosto běžné, že ve vyšším věku je náš sluch horší a horší. Jenže, my navíc konáme takové činnosti, které poškození sluchu urychluje. V mládí si toto působení nemusíme ani uvědomovat, ale jednou přijde doba, kdy si toho všimneme. Důležité je nepohybovat se soustavně s hlučném prostředí, a pokud není jiná možnost, nosit alespoň ochranné pomůcky. Stejně tak i příliš hlasitá hudba ve sluchátkách přetěžuje sluchový systém a může tak vést k postupnému poškození. Pro náš sluch je tak nejlepší pobyt v přírodě, která má uklidňující vliv na celý náš organismus a většinou zde nejsou takové hluky, které by působily nepřiměřeně.